Borucin, śląskie 0
Borucin, śląskie

"Zagroda na pograniczu" to pięknie położone gospodarstwo posiadające stado kóz liczące 180 dorosłych samic mieszanej rasy anglo-nubijskiej. Kozy tej rasy dają bardzo smaczne mleko bez przykrego posmaku. W ostatnich miesiącach wyposażyliśmy mini-mleczarnię, w której gospodarze wytwarzają już kilkanaście rodzajów sera o różnych smakach: od bardzo prostych twarogowych aż po długo dojrzewające. Wszystkie sery robione są tradycyjnie beż użycia żadnych dodatków chemicznych przedłużających ich trwałość.

Do zakładu dostarczyliśmy najwyższej jakości sprzęt firm PLEVNIK, ATM, Milky oraz innych:
- komorę fermentacyjno-chłodniczą PLEVNIK OZF 700 do jogurtów, kefirów, itp.;
- profesjonalne urządzenie do mycia serów PLEVNIK PS 50;
- serowarską prasę pneumatyczną ATM wyposażoną w dwa tłoki;
- profesjonalną komorę dojrzewalniczą utrzymującą zadaną wilgotność i temperaturę wraz z wózkiem z półkami;
- wirówkę do mleka FJ 130 EPR LONGLIFE o wydajności separacji 130 litrów mleka na godzinę;
- formy serowarskie KADOVA, kany na mleko i inny drobny sprzęt oraz akcesoria.

 Realizacja: I kwartał 2022

zobacz całą treść i więcej zdjęć »
Kraków, małopolskie 0
Kraków, małopolskie

W ramach wygranych dwóch przetargów, do Centrum Innowacji oraz Badań Prozdrowotnej i Bezpiecznej Żywności Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie dostarczyliśmy, zamontowaliśmy oraz uruchomiliśmy linię technologiczną do wytwarzania produktów mleczarskich.
Do pracowni dostarczyliśmy najwyższej jakości urządzenia firmy PLEVNIK:
- pasteryzator PH 50 EZ z automatycznym systemem chłodzenia,
- pneumatyczną prasę serowarską PPS-U2 wraz ze sprężarką,
- wannę solankową BS 50,
- maselnicę PJ 13.

 

Realizacja: kwiecień 2023

zobacz całą treść i więcej zdjęć »
Miękiny, mazowieckie 0
Miękiny, mazowieckie

Pięknie położona rzemieślnicza serowarnia w województwie mazowieckim. Zakład wyposażyliśmy w kocioł serowarski Plevnik SKH 300 EL PRO. Kocioł wykonany w opcji z adaptacją do otworu drzwiowego 80 cm - wymagał od nas zdemontowania układu hydraulicznego, stelaża i głównego ramienia z napędem, reduktorem oraz przekładnią planetarną oraz wniesienia do mleczarni na boku. Cała procedura - jak zawsze - udała się w 100%. Klientom życzymy wielu lat satysfakcji i frajdy z użytkowania kotła serowarskiego firmy Plevnik.

Realizacja: październik 2022

zobacz całą treść i więcej zdjęć »
Bratoszewice, łódzkie 0
Bratoszewice, łódzkie

Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach zmodernizował duży budynek gospodarczy i zorganizował tam Pokazowe Centrum Przetwórstwa Rolno-Spożywczego. My byliśmy odpowiedzialny za pracownię mleczarską. Wyposażyliśmy 3 pomieszczenia:
1. Warzelnia sera:
- kocioł serowarski PLEVNIK SKH 100 ADV+
- prasa serowarska PLEVNIK PPS-U2 wraz ze sprężarką powietrza
- pompa do mleka PLEVNIK EP JUNIOR wraz z orurowaniem
- zbiornik na mleko na kółkach
- stół ze zlewem, regały, mniejsze stoły
- akcesoria pomocnicze

...
Realizacja: wrzesień 2022

zobacz całą treść i więcej zdjęć »
Sygneczów, małopolskie 0
Sygneczów, małopolskie

Przepiękna rzemieślnicza manufaktura mleczarska położona w miejscowości Sygneczów w województwie małopolskim.

Do zakładu dostarczyliśmy kocioł serowarski PLEVNIK SKH 300 EL BAS+ ze specjalistycznym wielofunkcyjnym mieszadłem, bukowe prasy serowarskie, formy serowarskie oraz inny sprzęt pomocniczy.

 

Realizacja: lipiec 2021

zobacz całą treść i więcej zdjęć »
Września, wielkopolskie 0
Września, wielkopolskie

Nasza kolejna realizacja - tym razem w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni. Do wspaniałego centrum szkoleniowego dostarczyliśmy między innymi dwa kotły serowarskie Plevnik SKH 200 EL ADV+ oraz dwa pasteryzatory Plevnik P 200 EL PRO. Do tego sprzęt pomocniczy, między innymi wirówka do mleka oraz komplet profesjonalnych form serowarskich KADOVA.

Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej realizuje zadania z zakresu przygotowania praktycznego młodzieży wynikające z programów nauczania dla danego zawodu, ustawiczne kształcenie osób dorosłych oraz dokształcanie pracowników młodocianych, a także inne zadania zlecone przez szkoły, organ prowadzący czy inne jednostki organizacyjne i podmioty gospodarcze.

Podstawową formą pracy dydaktycznej w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej są zajęcia praktyczne prowadzone w pracowniach lub laboratoriach, a podstawową jednostką organizacyjną zajęć praktycznych jest grupa złożona z uczniów lub słuchaczy realizujących określony program.

Realizacja: marzec 2022

zobacz całą treść i więcej zdjęć »
Kobylice, opolskie 0
Kobylice, opolskie

    Manufaktura Sera powstała z pasji do wyrobu serów oraz chęci dzielenia się tym co zdrowe, smaczne, a przede wszystkim lokalne. Zachęceni pozytywnymi opiniami bliskich postanowiliśmy podzielić się naszymi wyrobami z innymi. Tak oto narodziła się Manufaktura Sera Kobylice. Jest to niewielka przydomowa serowarnia zlokalizowana w gminie Cisek, województwo Opolskie. Większość podstawowego wyposażenia zakupiliśmy za pośrednictwem Serowar.pl, co było sporym ułatwieniem. I tak w naszym posiadaniu znalazł się kocioł serowarski Plevnik, stół ociekowy, prasa do serów oraz regały ATM Poland, formy Kadova oraz wiele innych elementów wyposażenia.
    Współpraca przebiegała w pełni profesjonalnie i mamy nadzieję iż tak pozostanie na przyszłość.  

Pozdrawiamy ekipa MSK

Realizacja: lipiec-sierpień 2021

zobacz całą treść i więcej zdjęć »
Poznań, wielkopolskie 0
Poznań, wielkopolskie

Nasza kolejna realizacja to wyposażenie Katedry Mleczarstwa i Inżynierii Procesowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. To dla nas zaszczyt pracować z tak znamienitymi Klientami.
Jak zawsze, najwyższej jakości sprzęt firm Plevnik, ATM oraz MILKY.

Do zakładu dostarczyliśmy kocioł serowarski SKM, komorę fermentacyjno-chłodniczą OZF, wannę koagulacyjną, stoły serowarskie, wannę solankową, regał dojrzewalniczy oraz mniejsze kociołki, wirówkę do mleka i maselnicę.

Realizacja: listopad 2021

zobacz całą treść i więcej zdjęć »
lubuskie 0
lubuskie

Kolejna mini-mleczarnia wyposażona, tym razem województwo lubuskie.

Do przetwórni dostarczyliśmy kocioł serowarski SKH 300 EW PRO - wersja EW to grzanie zarówno za pomocą grzałek elektrycznych, jak i gorącej wody. Maksymalna temperatura robocza to aż nieco ponad 100 st. C!

Wariant PRO to super efektywność energetyczna i automatyzacja: przekładnia planetarna, zaawansowany sterownik dotykowy oraz inne systemy ułatwiające pracę w mini-mleczarni.

W serowarni znajduje się też pneumatyczna prasa serowarska firmy ATM oraz stoły serowarskie.

Realizacja: październik 2021

zobacz całą treść i więcej zdjęć »
lubelskie 0
lubelskie

Realizacja dla wymagającego klienta. Specyfika produkcji wymaga podgrzewania surowca nawet do ponad 100 st. C.

Do zakładu dostarczyliśmy kocioł serowarski SKH firmy PLEVNIK w najwyższej wersji PRO o pojemności 500 litrów. W tej wersji moc grzewcza to 30 kW, co pozwala na sprawną obróbkę cieplną surowca. Zaawansowana przekładnia planetarna oraz system sterowania z kolorowym wyświetlaczem dotykowym sprawia, że praca z urządzeniem jest intuicyjna i przyjemna.

Urządzenie posiada trzywarstwowy, izolowany, energooszczędny, laserowo spawany zbiornik główny wykonany ze stali nierdzewnej AISI 304 / AISI 316. Płytowy wymiennik ciepła oraz praca w układzie zamkniętym pod ciśnieniem, pozwala na ogrzewania do ponad 100 st. C.

Realizacja: wrzesień 2021

zobacz całą treść i więcej zdjęć »
Kuchary Borowe, wielkopolskie 0
Kuchary Borowe, wielkopolskie

Bardzo ciekawa i wymagająca realizacja - kompleksowe wyposażenie zakładu przerabiającego około 1000 litrów mleka dziennie (w planach zwiększenie tego wolumenu). Mleczarnia mieści się w miejscowości Kuchary Borowe, niedaleko Konina.

Właścicielka tak pisze o tym niezwykłym miejscu: SERownia Kuchary powstała z miłości do zdrowego, naturalnego jedzenia. Mleko wykorzystywane do produkcji serów pochodzi od krów z własnej hodowli, korzystam z naturalnych przypraw. Sery są zawsze świeże, pakuję je również próżniowo.

Do zakładu dostarczyliśmy najwyższej jakości sprzęt mleczarski wiodących producentów (PLEVNIK, ATM oraz inni) - kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć i informacji.

Realizacja: maj 2021

zobacz całą treść i więcej zdjęć »
Darłowo, zachodniopomorskie 0
Darłowo, zachodniopomorskie

W pięknie położonej nad Polskim Bałtykiem miejscowości, w okolicach Darłowa, leży niepowtarzalne miejsce. To tutaj najwyższej jakości mleko od krów rasy Jersey przetwarzane jest na wspaniałe sery. Gospodarstwo wciąż się rozwija, w planach kolejne duże inwestycje.

Do serowarni dostarczyliśmy kocioł serowarski SKH 300 EL ADV+ firmy Plevnik, prasę pneumatyczną firmy ATM, maselnicę oraz wirówkę do mleka firmy Milky Janschitz.

Realizacja: styczeń 2021

zobacz całą treść i więcej zdjęć »
Sarnów, łódzkie 0
Sarnów, łódzkie

W pięknie położonej wsi Sarnów produkowane są wyśmienite Sarnowskie Sery. Właściciele tak opisują swoją działalność:

Od zawsze ser w naszej rodzinie był ulubionym produktem dzięki mojej mamie, która zaszczepiła we mnie miłość do tego wyrobu mlecznego. Tak powstała Serowarnia produkujące sery o nazwie "Sarnowskie Sery". Firma istnieje od 2014 roku.
Nie jest to produkcja masowa - ale dużo pracy, dużo serca i jedzenie, jak za dawnych lat. Nasza Serowarnia to małe profesjonalne przedsiębiorstwo nastawione przede wszystkim na jakość oraz świeżość produktów.
Sery wyrabiane są według starych receptur, bez dodatku ulepszaczy i barwników, co pozwala zachować tradycyjny niepowtarzalny smak.

Do serowarni dostarczyliśmy kocioł serowarski SKM 150 firmy PLEVNIK.

Realizacja: październik 2020

zobacz całą treść i więcej zdjęć »
Śródborze, mazowieckie 0
Śródborze, mazowieckie

W północnej części Mazowsza, zaledwie 90 km od Warszawy w Śródborskiej Manufakturze Serów wytwarzane są owcze sery dojrzewające (Harcerz owinięty liśćmi pokrzyw czy Elagancik w czarnej powłoce), świeże oraz jogurty. Pani Magda mleko pozyskuje od własnych owiec wypasanych na mazowieckich łąkach. Prowadzzi również produkcję serów krowich oraz kozich jednak to owcze mleko i jego przetwory są jej głównym zajęciem.

 

Do serowarni dostarczyliśmy kocioł serowarski SKM 150 firmy PLEVNIK.

 

Realizacja: czerwiec 2020

zobacz całą treść i więcej zdjęć »
Kaszówka, dolnośląskie 0
Kaszówka, dolnośląskie

Mała przydomowa serowarnia PEŁEN WYPAS położona w przysiółku Kaszówka w województwie dolnośląskim.

W naszej niewielkiej serowarni wytwarzamy jogurty, sery świeże, sery miękkie kwaskowo-podpuszczkowe oraz sery zwarowe. W tym roku planujemy dostosować piwnicę na potrzeby dojrzewalni, aby skonfrontować się z serami dojrzewającymi.

Szczególnie dbamy o „równowagę sił” w naszym gospodarstwie. W 100% stawiamy na naturę. Naszym kozom zapewniamy odpowiednią opiekę i godne życie, zgodne z ich potrzebami. W zamian dostajemy wyjątkowy surowiec, z którego powstają wyjątkowe produkty.

zobacz całą treść i więcej zdjęć »
Pakuły, świętokrzyskie 0
Pakuły, świętokrzyskie

Serowarnia „Pakuły” zlokalizowana jest we wsi Pakuły w rejonie Radoszyc. Jej właścicielami są rolnicy, mają własne gospodarstwo o powierzchni 23 ha, które prowadzą od 1997 roku. Wytwarzają sery z własnego mleka z dodatkiem ziół i naturalnych przypraw. Produkty są dostępne na miejscu oraz na lokalnych targach i ryneczkach.

„W naszym gospodarstwie utrzymujemy bydło mleczne, część mleka przetwarzana jest na sery naturalne i ziołowe. Zakup kotła serowarskiego pozwolił nam produkować ser szybciej i lżej, co przełożyło się na większą wydajność naszej serowarni i satysfakcję klientów”.
- Jan i Aneta Król

Do serowarni dostarczyliśmy profesjonalny kocioł serowarski SKH 200 EL ADV+ firmy PLEVNIK.

Realizacja: listopad 2020 r

zobacz całą treść i więcej zdjęć »
Sokółka, podlaskie 0
Sokółka, podlaskie

Serowarnia położona w województwie podlaskim.

Serowarnia Serowar Sokólski, znajduje się w okolicach Sokółki, na pięknym zielonym podlasiu.
Rolnicy wytwarzają kozi ser z mleka własnych kóz, które pasą się na lokalnych pastwiskach. Mleczarnia oferuje twarożek, sery świeże, dojrzewające i pleśniowe.

Do przetwórni dostarczyliśmy dwa kotły serowarskie PLEVNIK - modele SKM 50 i SKM 100; profesjonalna komora dojrzewalnicza; mniejszy kociołek serowarski Milky FJ 15; blaty ociekowe pod zlecony wymiar.

Realizacja: kwiecień 2020 r

zobacz całą treść i więcej zdjęć »
Domsjö, Szwecja 0
Domsjö, Szwecja

Serowarnia stworzona dzięki wielkiej pasji przez Polaków mieszkających w Szwecji.

Jesteśmy firmą rodzinną. Pomysł na serowarnię zrodził się z tęsknoty za polskimi pysznymi serami. Od znajomych często słyszeliśmy, że chętnie by częściej jedli nasze sery i stąd też przyszedł pomysł na uruchomienie serowarni. W wyrób naszych serów wkładamy dużo serca i pasji a mleko kupujemy u lokalnych rolników.
Mariola i Arkadiusz Grzelczak

Do serowarni dostarczyliśmy m.in. kocioł serowarni SKH 100 EL PRO firmy PLEVNIK oraz profesjonalną komorę dojrzewalniczą ze sterowaniem wilgotnością oraz temperaturą. Dodatkowo pełne wyposażenia akcesoriów i sprzętów pomocniczych takich jak konwie na mleko, formy serowarskie, itp.

 Realizacja: marzec 2020

zobacz całą treść i więcej zdjęć »
Czarne, pomorskie 0
Czarne, pomorskie

Rzemieślnicza serowarnia położona w województwie pomorskim.

Właściciele piszą: Wśród darów jakie oferujemy jest między innymi Ser Szczecinek robiony na bazie Serka Wiejskiego oraz nieoceniony Halloumi, który świetnie nadaje się na Grilla, patelnię jak również do Hamburgerów Wege!

 

Do przetwórni dostarczyliśmy kocioł serowarski firmy PLEVNIK - model SKH 300 EL BAS+, maselnicę Janschitz Milky FJ 10 oraz wirówkę do mleka Janschitz Milky FJ 90.

Realizacja: marzec 2020

zobacz całą treść i więcej zdjęć »
Kosowo, kujawsko-pomorskie 0
Kosowo, kujawsko-pomorskie

Malowniczo położona serowarnia w miejscowości Kosowo. Okoliczne Gruczno słynie z "Festiwalu Smaku", na którym co roku można spotkać najlepsze przysmaki z całej Polski.

Tak piszą o sobie właściciele: Od lat jesteśmy rolnikami hodującymi krowy mleczne. Jakiś czas temu postanowiliśmy spróbować swoich sił w przerabianiu części naszego mleka.
Produkujemy twarogi i sery z mleka krowiego niepasteryzowanego. Nasze sery z całą pewnością można uznać za wyjątkowe. Sztuką jest tu dobranie mleka, które będzie najbardziej odpowiednie.

Do serowarni dostarczyliśmy: Kocioł serowarski firmy Plevnik - model SKH 300 EL ADV+ z przekładnią planetarną oraz automatycznym kontrolerem MC500; maselnicę JANSCHITZ MILKY FJ 32; formy serowarskie i inne akcesoria.

Realizacja: kwiecień 2020

zobacz całą treść i więcej zdjęć »
mazowieckie 0
mazowieckie

To już druga komora fermentacyjno-chłodnicza dostarczona do zakładu przetwórczego położonego w województwie mazowieckim. Klient chciał pozostać anonimowy. Zakład wytwarza produkty sprzedawane na terenie całej Polski.

Komory OZF umożliwiają przeprowadzania procesu grzania/fermentacji oraz chłodzenia w sposób całkowicie zautomatyzowany.

Doskonale nadają się do produkcji napojów fermentowanych takich jak jogurty, czy kefiry, ale też innych wyrobów.

 

Realizacja: kwiecień 2019 oraz luty 2020

zobacz całą treść i więcej zdjęć »
Gruszowa, podkarpackie 0
Gruszowa, podkarpackie

Sery z serowarni "Swoboda " wytwarzane są w gospodarstwie położonym w Gruszowej na terenie Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego, wśród gór i lasów. Wszystkie produkty powstają w 100% zgodnie z naturą.

Produkowane są tam sery kozie oraz sery z mleka od krów jersey.

Do serowarni dostarczyliśmy m.in kocioł serowarski SKH 200 EL Bas+ firmy PLEVNIK oraz profesjonalny stół serowarski firmy ATM.

W planach na kolejny rok jest dalsza rozbudowa zakładu.

 

Realizacja: wrzesień 2019

zobacz całą treść i więcej zdjęć »
Nowe Pawłowo, mazowieckie 0
Nowe Pawłowo, mazowieckie

Markowa Zagroda to mała serownia, która znajduję się w gospodarstwie rolnym w Nowym Pawłowie.

Państwo Agnieszka i Marek Zalewscy przetwarzają własny surowiec - mleko krowie - na Masło i Sery wytwarzane tradycyjnymi metodami, bez polepszaczy i konserwantów.

 

Dostarczyliśmy m.in. kocioł PLEVNIK P 200 EL ADV+ oraz maselnicę MILKY FJ 32.

Realizacja: lipiec 2019

zobacz całą treść i więcej zdjęć »
Gdynia, pomorskie 0
Gdynia, pomorskie

Rzemieślnicza i tradycyjna serowarnia położona nad morzem.

Wytwarzane jest tutaj wspaniałe masło, sery twarogowe i inne.


Pierwszy etap realizacji odbył się pod koniec roku 2017 - wtedy dostarczyliśmy m.in. maselnicę FJ 32 firmy JANSCHITZ.
Drugi etap zakończyliśmy w lutym 2019 roku. Pojawił się między innymi w pełni wyposażony kocioł serowarski SKM 150 firmy PLEVNIK.

zobacz całą treść i więcej zdjęć »
Stoczek Łukowski, lubelskie 0
Stoczek Łukowski, lubelskie

Nowa serowarnia położona w pięknej wsi Stara Róża w powiecie łukowskim. To cudownie położone tereny z pobliskimi lasami Łukowskimi.

Serowarnia jest wciąż w trakcie realizacji. Prace zaczęliśmy od kotła SKM 150 z pełnym wyposażeniem. W planach są kolejne urządzenia.

Realizacja: styczeń 2019

zobacz całą treść i więcej zdjęć »
Jak zrobić domowy jogurt? To banalnie proste! 0
Jak zrobić domowy jogurt? To banalnie proste!

Jogurt to napój znany i lubiany od lat, wywodzący się z rejonów Bliskiego Wschodu, w Europie rozpowszechniony przez Turków na Bałkanach i dalej na całą Europę. Zawiera on mnóstwo witamin i mikroelementów oraz przyjazną i korzystną mikroflorę bakteryjną. Dzięki pracy mikroorganizmów, niewiele jest w nim laktozy, przez co mogą go pić również osoby z jej nietolerancją. Idealnie nadaje się do mieszanek z owocami, bakaliami, używany też jest w wielu przepisach kulinarnych.
Niestety, jogurty "ze sklepu" często wzbogacane są różnymi dodatkami takimi jak np. pektyny mające na celu zagęścić konsystencję lub aromaty - "poprawiające" smak. Ponadto, leżące długo w sklepowej lodówce jogurty, mają znacznie mniej aktywnych bakterii niż te świeże.

Jogurt domowy jest zdrowy, łatwy w zrobieniu i smaczny, a przede wszystkim mamy pewność, co jemy. Zapraszamy do relacji z naszej produkcji!

zobacz całą treść i więcej zdjęć »
Ser podpuszczkowy z mleka ze sklepu? Oczywiście! 0
Ser podpuszczkowy z mleka ze sklepu? Oczywiście!

Wiele osób, które zainteresowały się tematem domowego serowarstwa, nie zdaje sobie sprawy z tego jak łatwo jest taki ser zrobić. Nie mając takiej świadomości, często rezygnuje z wykonania nawet pierwszej próby samodzielnego uwarzenia sera, tłumacząc to sobie brakiem dostępu do mleka prosto od krowy, brakiem czasu, lub po prostu brakiem wiary w powodzenie przedsięwzięcia.
Chciałbym zatem pokazać, że każdy ser da się zrobić z mleka kupionego w zwykłym sklepie spożywczym! Oczywiście nie z każdego, gdyż by powstał odpowiedni skrzep, mleko musi być jedynie delikatnie pasteryzowane w temperaturze nie wyższej niż 75-80 st. C. Pod wpływem bowiem wyższych temperatur, struktura białek w mleku zmienia się, co będzie skutkować słabym działaniem podpuszczki i brakiem skrzepu. Dlatego należy używać mleka sprzedawanego w lodówkach, z krótkim terminem ważności; a jeśli jest możliwość - mleka świeżego od rolnika.

zobacz całą treść i więcej zdjęć »
Baranki i inne ozdoby z masła na wielkanocny stół 0
Baranki i inne ozdoby z masła na wielkanocny stół

Pamiętacie czasy, gdy na naszych stołach królowały wielkanocne baranki z masła? Powróćmy do tradycji! W kilku krokach pokażemy Wam jak zrobić wielkanocne ozdoby z masła. Nie jest to wcale trudne, zapraszamy!

W naszym sklepie dostępnych jest kilka drewnianych forem na masło. Są to wysokiej jakości formy, wykonane ręcznie w naszych polskich Tatrach. Znajdziecie baranki w 5 różnych wariantach wielkościowych, a oprócz nich też koguta, kurkę oraz formy płaskie w kształcie gwiazdy i kwiatów. My w użyjemy formy Baranek w wariancie "wielka". Zachęcamy jednak do używania również innych foremek przez cały rok, nie tylko na Wielkanoc!

zobacz całą treść i więcej zdjęć »
Domowy Parmezan - prosty przepis na wspaniały ser! 0
Domowy Parmezan - prosty przepis na wspaniały ser!

Parmezan to jeden z najbardziej znanych na świecie serów. Jego historia sięga XI-XII wieku. Pochodzi z północnych Włoch, z okolic Parmy i Reggio Emillia. Produkowany jest z chudego mleka krowiego, dzięki czemu jest twardy i nadaje się do tarcia. We Włoszech tradycyjnie jadany do dziś z makaronem i ravioli. Ser ten dojrzewa minimum rok, choć spotkać można kręgi leżakujące nawet przez 10 lat.

W warunkach domowych jest serem jednym z prostszych do wyprodukowania. Prasuje się go pod stosunkowo małymi naciskami (około 10 kg nacisku na 1 kg sera), nie płucze się skrzepu, nie zagniata, itp. Jedynym i najważniejszym zadaniem serowara jest powolne dogrzewania ziarna i ciągłe mieszanie, by uzyskać charakterystyczny ziarnisty i kruchy miąższ.

zobacz całą treść i więcej zdjęć »
Warsztaty serowarskie w Kulinarnym Atelier w Szczecinie z Gienem Mientkiewiczem 0
Warsztaty serowarskie w Kulinarnym Atelier w Szczecinie z Gienem Mientkiewiczem

Warsztaty serowarskie to doskonała propozycja dla laików, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z domowym wyrobem serów. W sobotę 20.02.2016 w Szczecińskim Atelier Kulinarnym Leszka Wodnickiego odbyły się właśnie takie warsztaty.


Grupa 16 osób uczyła się warzyć domową Goudę pod okiem Giena Mientkiewicza. Swoją obecnością zaszczycił nas również Cezary Szczupak ze swoimi wybitnymi serami z gospodarstwa „Kozie Frykasy”. Akcesoria potrzebne do wyrobu serów oraz wsparcie merytoryczne zapewniał Jakub Krężel z Serowar.pl.


Serdecznie zapraszam do przeczytania i obejrzenia fotorelacji!

zobacz całą treść i więcej zdjęć »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium