375,00 zł
Cena regularna:
399,00 zł
Na początek polecamy film o podstawach serowarstwa oraz wytwarzaniu prostego sera podpuszczkowego:
Czy sery żółte naprawdę można zrobić w domu?
Wielu klientów myśli, że domowe serowarstwo to tylko zabawa, a uwarzone sery nie mają szans równać się ze sklepowymi odpowiednikami. Na co dzień walczymy z obaleniem tego mitu. W domowych warunkach (każda kuchnia), dysponując podstawowym sprzętem i dodatkami, które można kupić już za kilkadziesiąt złotych w naszym sklepie, można zrobić wspaniałe, smaczne sery, które będą znacznie lepsze, niż te ze sklepu! Podobnie jak domowe piwowarstwo, czy wędliniarstwo i masarstwo, serowarstwo to wspaniałe, satysfakcjonujące i nietuzinkowe hobby. Nasi klienci warzą wspaniałe sery, którym tani, sklepowi rywale nie dorastają do pięt.
No tak, ale ser musi dojrzewać...
To prawda. Sery typu Gouda, Parmezan, Sery Szwajcarskie i inne - zanim wykształcą swój smak i zapach - muszą trochę "poleżeć". Do dojrzewania nadaje się w praktyce każda piwnica lub strych, obora, szopa... lub każde inne pomieszczenie, w którym temperatura oscyluje w granicach 5-17 st. C. Oczywiście - różne gatunki potrzebują rożnych temperatur.
Mamy też alternatywę dla osób mieszkających np. w bloku, nie mających do dyspozycji tego typu pomieszczeń. Mianowicie - dla znacznej części serów, wystarczy górna półka domowej lodówki, aby proces dojrzewania przebiegał na odpowiednim poziomie.
Jest również cała masa serów, które nie muszą w ogóle dojrzewać - np. prosty ser podpuszczkowy taki jak ser Koryciński, Feta, Mozzarella, Twaróg i inne.
Ile mleka potrzeba, by uwarzyć kilogram sera?
Przybliżony przelicznik to 1 kilogram sera z 10 litrów mleka. W przypadku serów prasowanych, półtwardych i twardych, dojrzewających - z 10 litrów mleka można uzyskać około kilogram sera. W przypadku serów miękkich, twarogowych, krótko-dojrzewających lub takich, które w ogóle nie dojrzewają - z 10 litrów mleka można uzyskać 1,5 kg, a nawet 2 kg sera.
Z pozostałej po warzeniu sera serwatki, można również uzyskać jeszcze niewielką ilość sera zwarowego - np. popularnej ricotty.
Ilość uzyskanego sera zależy też od jakości mleka (ilości tłuszczu i białka), doświadczenia serowara, ale też od jakości podpuszczki - dlatego zalecamy ją kupować zawsze w wyspecjalizowanych sklepach, takich jak nasz - Serowar.pl.
Jak długo trwa zrobienie sera?
Sam proces produkcji jest dość krótki i przyjemny, trwa zazwyczaj od godzinki do kilku godzin (w zależności od gatunku sera), może w nim uczestniczyć cała rodzina. Proces przeistaczania mleka w ser jest niesamowity, a w kuchni unosić się będzie piękny zapach świeżego, słodkiego mleka. To świetny pomysł np. na udane weekendowe popołudnie!
Późniejszy czas solenia ("pływania" sera w roztworze soli) oraz dojrzewania, zależy już od gatunku i masy sera, może wynieść od tygodnia, do nawet kilku lat.
Ile mleka już wiem... ale jakiego mleka, skąd je wziąć? Czy może być ze sklepu?
Oczywiście najlepsze jest mleko prosto od krowy. Im świeższe - tym lepsze.
W wielu miastach w Polsce stoją też mlekomaty, które oferują świeże mleko - takie również się doskonale nadaje do wyrobu serów.
Sery można również robić z mleka ze sklepu, jednak nie nadaje się mleko w kartonie UHT (ser z takiego nie wyjdzie). Mleko UHT można używać tylko do produkcji jogurtów i kefirów. Kupując zatem mleko do wyrobu sera w sklepie, należy wybierać tylko i wyłącznie mleko poddane pasteryzacji w niskiej temperaturze, czyli zwane często przed producentów "świeżym" - sprzedawane jest zazwyczaj w plastikowych lub szklanych butelkach, w lodówce, ma dość krótki termin ważności.
Uwaga! W takim mleku ze sklepu, podczas pasteryzacji ubywa wapń. Wapń jest niezbędny do tego, by podpuszczka dobrze działała. Z tego powodu, używając mleka ze sklepu do wyrobu serów, zawsze należy uzupełniać ubytki wapnia poprzez dodanie chlorku wapnia - jest to naturalna sól wapniowa, w pełni bezpieczna i zdrowa. Dostępna w naszym sklepie.
Co to jest ta podpuszczka, co jeszcze potrzeba do zrobienia sera?
Podpuszczka naturalna to enzymy wyselekcjonowane z żołądków cielęcych, które ścinają białko mleczne (kazeinę). Podpuszczka może również być pozyskiwana ze specjalnie wyselekcjonowanych i hodowanych w laboratoriach mikroorganizmów (pleśni) - taka podpuszczka nazywana jest potocznie mikrobiologiczną lub wegetariańską.
Najwygodniejsza w użyciu jest podpuszczka w płynie (sprzedawane u nas buteleczki są z kroplomierzem, zatem wystarczy dodać krople w ilości zgodnie z dawkowaniem podanym na etykiecie).
Podpuszczka to podstawa. Jest to enzym uniwersalny, zatem niezależnie od sera jaki planujemy zrobić - podpuszczka będzie zawsze ta sama.
W zależności od planowanego sera, będziemy potrzebować też różnych innych narzędzi i dodatków. Podstawą jest termometr, gdyż w wyrobie serów temperatura mleka na poszczególnych etapach "produkcji" jest bardzo istotna. Przyda się też duży garnek. Poza tym potrzebna też będzie forma serowarska, chusta i do większości serów - również kultury startowe. To podstawa. W zależności od sera, potrzebne mogą być też inne akcesoria i dodatki - np. do sera typu Gouda wosk (parafina) do powlekania, do sera Parmezan - lipaza, czyli naturalny enzym zaostrzający smak sera, itp.
To wszystko jest szczegółowo opisane w książce "Domowy Wyrób Serów", której zresztą jesteśmy patronem medialnym i merytorycznym - zdecydowanie ją polecamy, dostępna jest w naszym sklepie. Oczywiście, drogą mailową, telefoniczną, a nawet osobiście w naszej siedzibie w Szczecinie - służymy pomocą i radą.
A co to są bakteryjne kultury startowe?
Kultury startowe (lub starterowe - inna nazwa) to wyselekcjonowane mieszanki szczepów bakterii, które poprzez swoją pracę nadają serowi charakterystyczny smak, aromat, wygląd, kolor... Kultury należy zatem dobierać odpowiednio do danego sera. Np. do sera Gouda mamy kulturę MSE, do Parmezanu - PG, do Mozzarelli - M, do fety - MFC, itd ... Wszystkie te sery się bowiem znacznie od siebie różnią, zatem i różne bakterie używane będą do ich produkcji. W naszym sklepie przy każdej kulturze startowej dla ułatwienia podane są sery, do których wyrobu się jej używa. Do wyrobu jogurtów i kefirów dostępne są nieco inne kultury, które też znajdziecie w naszym sklepie. W razie pytań lub problemów z doborem startera - służymy pomocą.
No dobrze - sporo już wiem, ale konkretnie - co mam kupić?
W zależności od rodzaju sera, który chcemy zrobić jako pierwszy, potrzebne będą różne dodatki i akcesoria. Jest jednak kilka rzeczy, które niezbędne są przy warzeniu prawie każdego sera. Opisane są one na naszej stronie Serowar.pl w specjalnym poradniku dla początkujących. W tej broszurce niestety nie mamy aż tyle miejsca. :)
Dobrym pomysłem na rozpoczęcie przygody z domowymi serami są również zestawy startowe dostępne w naszym sklepie.
Powyższe informacje skierowane są dla osób początkujących, zatem nie opisujemy tutaj dogłębnie tematu od strony technologii mleczarskiej - mikrobiologii przetwórstwa, procesów biochemicznych, itp.
Zachęcamy jednak każdego do zgłębiania wiedzy!
Jeszcze raz polecamy książkę Domowy Wyrób Serów - jest to najlepsza pozycja w języku polskim, która w pełni wyczerpuje temat niewielkiego (domowego i farmerskiego) przetwórstwa mleka.
Książka dostępna jest w naszym sklepie: https://sklep.serowar.pl/pl/p/Domowy-wyrob-serow-najlepsza-na-start/16
W razie jakichkolwiek pytań, czy problemów - służymy pomocą.