Jak zrobić domowy jogurt? To banalnie proste!
Jak zrobić domowy jogurt? To banalnie proste!

Jogurt to napój znany i lubiany od lat, wywodzący się z rejonów Bliskiego Wschodu, w Europie rozpowszechniony przez Turków na Bałkanach i dalej na całą Europę. Zawiera on mnóstwo witamin i mikroelementów oraz przyjazną i korzystną mikroflorę bakteryjną. Dzięki pracy mikroorganizmów, niewiele jest w nim laktozy, przez co mogą go pić również osoby z jej nietolerancją. Idealnie nadaje się do mieszanek z owocami, bakaliami, używany też jest w wielu przepisach kulinarnych.
Niestety, jogurty "ze sklepu" często wzbogacane są różnymi dodatkami takimi jak np. pektyny mające na celu zagęścić konsystencję lub aromaty - "poprawiające" smak. Ponadto, leżące długo w sklepowej lodówce jogurty, mają znacznie mniej aktywnych bakterii niż te świeże.

 

Zobacz też film o produkcji jogurtu:


Jogurt domowy jest zdrowy, łatwy w zrobieniu i smaczny, a przede wszystkim mamy pewność, co jemy. Zapraszamy do relacji z naszej produkcji!

 

 

jogurt

 

 

Do zrobienia jogurtu, dla porównania, użyliśmy dwóch jogurtownic ARIETE z naszej oferty. Są to wysokiej jakości włoskie urządzenia. Mleko zaszczepiliśmy kulturą startową YO-122. Polecamy mleko pasteryzowane w niższych temperaturach niż UHT - najlepiej takie z krótkim terminem ważności, dostępne w sklepowych lodówkach.

 

 

jogurt

 

 

jogurt

 

 

Dwa przedstawione powyżej modele jogurtownic zasadniczo się od siebie różnią. Jedna wyposażona jest w duży, litrowy pojemnik. Druga zaś - posiada siedem małych, szklanych słoiczków, których łączna pojemność również wynosi około litra. Technologicznie zaś niczym się nie różnią - obie utrzymują odpowiednią temperaturę do produkcji jogurtu. Wybór zatem zawsze pozostawiamy klientowi. Niektórzy wolą zjadać mniejszymi porcjami - słoiczki zatem można przechowywać w lodówce i wyjmować po jednym, gdy najdzie nas ochota.
Jogurt można również produkować bez użycia jogurtownicy - wystarczy mu tylko odpowiednia temperatura. Może to być zatem słoik pozostawiony gdzieś przy grzejniku, kominku, lub np. w ciepłej kąpieli wodnej. Należy jednak bardzo pilnować temperatury - około 40 st. C przez cały czas produkcji. Spadek temperatury skutkować będzie złą konsystencją jogurtu - będzie on ciągnący się, śluzowaty.
Jogurtownice znacznie ułatwiają pracę.

Do zwykłego mleka ze sklepu dodajemy kulturę startową YO-122. Na jeden litr mleka należy dodać jej 0,1 g - w praktyce około szczypty (zdjęcie poniżej).
Możemy mleko również zaszczepić dodatkowo kulturą startową probiotyczną LCR - aby nasz jogurt był jeszcze zdrowszy!

 

 

jogurt

 

 

jogurt

 

 

jogurt

 

 

jogurt

 

 

Po dodaniu startera dokładnie mieszamy całość przez około minutę. W przypadku jogurtownicy z jednym pojemnikiem, mieszankę można przygotować bezpośrednio w nim. Gdy jednak będziemy używać tej z mniejszymi pojemniczkami - warto przygotować mieszankę w garnuszku lub innym naczyniu, a już gotową przelać do pojemniczków.
Na tym etapie można również dodać nieco mleka w proszku - o ile chcemy, by nasz jogurt był gęstszy. Mleko w proszku to mleko poddane suszeniu w specjalnych kolumnach suszarniczych - nie jest szkodliwe, ani niezdrowe.

 

 

jogurt

 

 

jogurt

 

 

jogurt

 

 

jogurt

 

 

jogurt

 

 

Pojemniki włożone? OK, zamykamy jogurtownice i podłączamy je do prądu...

Czas produkcji zależy od kilku czynników. Po pierwsze - jeśli przygotowaliśmy mieszankę na zimnym mleku - optymalny czas wynosi około 9-12 godzin. Jeśli w momencie włączania jogurtownicy mleko było już ciepłe - wtedy wystarczy 6-9 godzin. Ponadto, sterowanie czasem umożliwia osiągnięcie oczekiwanych efektów smakowych - im bowiem dłużej produkcja będzie trwać, tym jogurt będzie bardziej kwaśny i gęsty. Najlepiej dojść do ulubionego smaku metodą kilku prób. W trakcie produkcji można co jakiś czas sprawdzać smak i gęstość.
O poranku, wyłączyliśmy urządzenia. Efekt idealny! Zobaczcie sami:

 

 

jogurt

 

 

jogurt

 

 

jogurt

 

 

jogurt

 

 

Gdy jogurt jest gotowy, można go od razu zjeść! Włożenie jednak pojemników do lodówki spowoduje dodatkowe zagęszczenie - tłuszcz mleczny nieco stężeje, białko spęcznieje. Taki jogurt możemy przechowywać szczelnie zamknięty nawet aż do miesiąca w lodówce.
Do gotowego jogurtu można również dodać owoce, bakalie czy inne dodatki. Pyyychaaaa!

Zapraszamy do wspólnej produkcji!

Do każdego zakupu u nas w sklepie, dodajemy bezpłatną broszurę informacyjną oraz kartę z przepisami - również z przepisem na jogurt.

Powodzenia!

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium