Parafinowanie / woskowanie sera
Parafinowanie / woskowanie sera

Po osuszeniu sera można go pokryć parafiną spożywczą, co pozwoli uniknąć nadmiernego wyschnięcia i opóźni rozwój pleśni podczas procesu dojrzewania.

Niektóre sery, np. sery szwajcarskie lub parmezan, mają naturalną grubą skórkę i nie są parafinowane. Jednak nawet te gatunki sera można parafinować, jeśli ważą 1 kg lub mniej, co zapobiegnie zbytniemu wyschnięciu i niepożądanemu stwardnieniu.

Przed przystąpieniem do parafinowania schładzamy ser przez kilka godzin w lodówce - dzięki temu parafina będzie lepiej przylegała.
Parafinę podgrzewamy w kąpieli wodnej, najlepiej na kuchence wyposażonej w okap kuchenny. Opary są bardzo łatwopalne, zalecamy więc ostrożność podczas topienia.
Aby zapobiec powstawaniu niepożądanej pleśni, przecieramy ser ściereczką lekko zwilżoną octem i suszymy na czystej powierzchni.

Parafinę nanosimy pędzlem o włosiu naturalnym. Zajmujemy się każdym z boków sera osobno.
Po obeschnięciu parafiny ser obraca, my i pokrywamy następny bok.
Parafina wysycha bardzo szybko.
Aby zapewnić serowi skuteczną ochronę, należy zastosować dwie cienkie warstwy. Każdą następną warstwę można nanosić od razu po obeschnięciu poprzedniej

Innym sposobem jest zanurzenie sera (jednego boku na raz) w parafinie. Ruch „tam i z powrotem” musi być bardzo szybki, aby nie stopiła się poprzednia warstwa parafiny. Podczas zanurzania należy zachować najwyższą ostrożność, ponieważ parafina jest bardzo śliska. Przed naniesieniem kolejnej warstwy należy poczekać, aż poprzednia wyschnie.

wosk

Ponowne użycie parafiny
Parafina jest bardzo plastyczna - daje się łatwo oderwać od gotowego sera i można ją z powodzeniem użyć ponownie wiele razy.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium