• Podstawowe informacje

  Ser podpuszczkowy - fotorelacja z produkcji:

  Domowy jogurt - fotorelacja:

  Warsztaty serowarskie, ser Gouda - fotorelacja:  Podstawowe informacje dla początkujących serowarów

  dostępne są pod adresem:

  http://sklep.serowar.pl/pl/n/26

 • Jak zrobić domowy jogurt? To banalnie proste!

  Jogurt to napój znany i lubiany od lat, wywodzący się z rejonów Bliskiego Wschodu, w Europie rozpowszechniony przez Turków na Bałkanach i dalej na całą Europę. Zawiera on mnóstwo witamin i mikroelementów oraz przyjazną i korzystną mikroflorę bakteryjną. Dzięki pracy mikroorganizmów, niewiele jest w nim laktozy, przez co mogą go pić również osoby z jej nietolerancją. Idealnie nadaje się do mieszanek z owocami, bakaliami, używany też jest w wielu przepisach kulinarnych.
  Niestety, jogurty "ze sklepu" często wzbogacane są różnymi dodatkami takimi jak np. pektyny mające na celu zagęścić konsystencję lub aromaty - "poprawiające" smak. Ponadto, leżące długo w sklepowej lodówce jogurty, mają znacznie mniej aktywnych bakterii niż te świeże.

  Jogurt domowy jest zdrowy, łatwy w zrobieniu i smaczny, a przede wszystkim mamy pewność, co jemy. Zapraszamy do relacji z naszej produkcji!  Do zrobienia jogurtu, dla porównania, użyliśmy dwóch jogurtownic ARIETE z naszej oferty. Są to wysokiej jakości włoskie urządzenia. Mleko zaszczepiliśmy kulturą startową YO-122. Polecamy mleko pasteryzowane w niższych temperaturach niż UHT - najlepiej takie z krótkim terminem ważności, dostępne w sklepowych lodówkach.  Dwa przedstawione powyżej modele jogurtownic zasadniczo się od siebie różnią. Jedna wyposażona jest w duży, litrowy pojemnik. Druga zaś - posiada siedem małych, szklanych słoiczków, których łączna pojemność również wynosi około litra. Technologicznie zaś niczym się nie różnią - obie utrzymują odpowiednią temperaturę do produkcji jogurtu. Wybór zatem zawsze pozostawiamy klientowi. Niektórzy wolą zjadać mniejszymi porcjami - słoiczki zatem można przechowywać w lodówce i wyjmować po jednym, gdy najdzie nas ochota.
  Jogurt można również produkować bez użycia jogurtownicy - wystarczy mu tylko odpowiednia temperatura. Może to być zatem słoik pozostawiony gdzieś przy grzejniku, kominku, lub np. w ciepłej kąpieli wodnej. Należy jednak bardzo pilnować temperatury - około 40 st. C przez cały czas produkcji. Spadek temperatury skutkować będzie złą konsystencją jogurtu - będzie on ciągnący się, śluzowaty.
  Jogurtownice znacznie ułatwiają pracę.

  Do zwykłego mleka ze sklepu dodajemy kulturę startową YO-122. Na jeden litr mleka należy dodać jej 0,1 g - w praktyce około szczypty (zdjęcie poniżej).
  Możemy mleko również zaszczepić dodatkowo kulturą startową probiotyczną LCR - aby nasz jogurt był jeszcze zdrowszy!


  Po dodaniu startera dokładnie mieszamy całość przez około minutę. W przypadku jogurtownicy z jednym pojemnikiem, mieszankę można przygotować bezpośrednio w nim. Gdy jednak będziemy używać tej z mniejszymi pojemniczkami - warto przygotować mieszankę w garnuszku lub innym naczyniu, a już gotową przelać do pojemniczków.
  Na tym etapie można również dodać nieco mleka w proszku - o ile chcemy, by nasz jogurt był gęstszy. Mleko w proszku to mleko poddane suszeniu w specjalnych kolumnach suszarniczych - nie jest szkodliwe, ani niezdrowe.  Pojemniki włożone? OK, zamykamy jogurtownice i podłączamy je do prądu...

  Czas produkcji zależy od kilku czynników. Po pierwsze - jeśli przygotowaliśmy mieszankę na zimnym mleku - optymalny czas wynosi około 9-12 godzin. Jeśli w momencie włączania jogurtownicy mleko było już ciepłe - wtedy wystarczy 6-9 godzin. Ponadto, sterowanie czasem umożliwia osiągnięcie oczekiwanych efektów smakowych - im bowiem dłużej produkcja będzie trwać, tym jogurt będzie bardziej kwaśny i gęsty. Najlepiej dojść do ulubionego smaku metodą kilku prób. W trakcie produkcji można co jakiś czas sprawdzać smak i gęstość.
  O poranku, wyłączyliśmy urządzenia. Efekt idealny! Zobaczcie sami:
  Gdy jogurt jest gotowy, można go od razu zjeść! Włożenie jednak pojemników do lodówki spowoduje dodatkowe zagęszczenie - tłuszcz mleczny nieco stężeje, białko spęcznieje. Taki jogurt możemy przechowywać szczelnie zamknięty nawet aż do miesiąca w lodówce.
  Do gotowego jogurtu można również dodać owoce, bakalie czy inne dodatki. Pyyychaaaa!

  Zapraszamy do wspólnej produkcji!

  Kultura startowa YO-122 do jogurtu dostępna pod adresem:
  https://sklep.serowar.pl/pl/p/YO-122-bakteryjna-kultura-starterowa-do-jogurtu/137

  Jogurtownice:
  https://sklep.serowar.pl/pl/c/Jogurtownice/36

  Do każdego zakupu u nas w sklepie, dodajemy bezpłatną broszurę informacyjną oraz kartę z przepisami - również z przepisem na jogurt. Powodzenia!
  komentarzy 1 Comment
  1. Sound Avatar
   Sound -
   Witam,
   Jaką ilość mleka w proszku zalecacie użyć?