• Podstawowe informacje

  Ser podpuszczkowy - fotorelacja z produkcji:

  Domowy jogurt - fotorelacja:

  Warsztaty serowarskie, ser Gouda - fotorelacja:  Podstawowe informacje dla początkujących serowarów

  dostępne są pod adresem:

  http://sklep.serowar.pl/pl/n/26

 • Wędzenie sera

  Wędzenie jest sposobem wzbogacania smaku sera.

  Dym, odparowując płyn, przywodzi tłuszcz na powierzchnię sera. W połączeniu z dymem tłuszcz ma właściwości konserwujące - o ile ser utrzymany jest w suchości.
  Wędzenie nadaje serom ciekawy smak oraz piękną złotawą barwę. (Uwaga: ser parafinujemy (woskujemy) dopiero po zakończeniu wędzenia).  Kluczową zasadą wędzenia jest słaby ogień. Ser nie powinien się podgrzewać, co może wytracać tłuszcz, ale wisieć w pomieszczeniu wypełnionym dymem, gdzie panuje temperatura nie wyższa niż 4,5 st. C.
  Najlepsze rodzaje drewna to dąb i jabłoń.


  Ser wędzimy od 4 do 6 godzin, łagodniejsze gatunki godzinę lub dwie dłużej.
  (Do sera można również dodać dym w postaci płynnej - na etapie rozdrabniania ziaren lub podczas solenia. Ser można również zanurzyć w roztworze takiego dymu. Na butelce znajdziemy instrukcje. Osobiście jednak tego nie polecamy, bo jest to produkt chemiczny).  Jeśli nie mamy wędzarni, można wykorzystać następującą metodę: na metalowej tacce umieszczamy zwilżone trociny drewniane i kładziemy ją na gorącym węglu na dnie ogrodowego grilla. W pewnej odległości od nich, na metalowej kratce kładziemy ser. Nakrywamy grill. Dym swobodnie uchodzi przez otwory w pokrywie grilla. Pilnujemy, by ser nie podgrzał się za bardzo (powyżej 32 st. C). Ser jest uwędzony, jeśli jego powierzchnia nabiera złotobrązowego koloru.